Biuro obsługi:

22 243 76 61

511 988 426

510 636 461

pn-pt: 8:00 - 18:00, sob: 9:00 - 14:00

sklep@mccar.pl

Menu
Wybierz model:

Dywaniki Samochodowe Gumowe

Osłony pod silnik Samochodowe

Nadkola samochodowe Wszystkie Marki

Siatki do bagażnika samochodowe

Kup Dolewkę Oleju i Oszczędzaj - Olej

Układ hamulcowy do Ford Kuga Mk1 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 - sklep internetowy

Podstawowe informacje o układzie hamulcowym

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne jest sprawne działanie układu hamulcowego. Mało jednak który kierowca zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie dzieje się po wciśnięciu pedału hamulca. Wiedza ta jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej można po samym tylko zachowaniu samochodu stwierdzić, czy aby na pewno wszystko w nim działa jak należy. A gdyby było inaczej, oferta naszego sklepu pozwoli dobrać odpowiedniego rodzaju części do naprawy uszkodzonych elementów.

Oryginalne klocki i tarcze hamulcowe Ford Kuga Mk1

Choć układ hamulcowy w samochodach jest krytycznie ważny, to jednak składa się on z bardzo prostych, żeby nie powiedzieć prymitywnych części. Całość opiera się po prostu na tarciu o siebie dwóch materiałów. Cierne układy hamulcowe to standard, który używany jest właściwie w każdym modelu samochodu. Taki system składa się z kilku podstawowych elementów. Są to oczywiście tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, zaciski, przewody, w których krąży płyn hamulcowy oraz pompa i pedał hamulca. Jak to jednak wszystko działa?

Jak to wszystko działa?

Działanie układu hamulcowego jest niezwykle proste. Całość oparta jest na prawie Pascala. Mówi ono, że ciecz, która znajduje się w układzie zamkniętym, drastycznie zwiększa swoją siłę na końcu tego układu, gdy podana zostanie pewna niewielka energia na jego początku. W wyniku działania tego prawa możliwe jest zaledwie delikatne dotknięcie nogą hamulca, aby z ogromną siłą zacisnęły się na tarczach hamulcowych zaciski, w których umocowane są klocki hamulcowe. Zetknięcie się klocków z tarczami powoduje wytworzenie ogromnej siły i stopniowe zatrzymywanie samochodu.

Co najczęściej psuje się w układzie hamulcowym?

Jak więc widać, zasada działania układu hamulcowego nie jest zbyt skomplikowana. Z jednej strony pedał hamulca, z drugiej dwie powierzchnie cierne, które w wyniku działania prostej fizyki stykają się ze sobą. Prostota tego układu nie powoduje jednak, że nie jest on narażony na żadne uszkodzenia. Wręcz przeciwnie. Z powodu bardzo dużych sił, układ ten musi działać idealnie, aby nie powstawały żadne nieprawidłowości w jego działaniu. Najpowszechniejszą usterką w układzie hamulcowym, jest po prostu zużycie się jednej z powierzchni ciernych. Najczęściej są to oczywiście klocki, które są znacznie mniej odporne na uszkodzenia niż tarcze. Często również zdarza się, że w wyniku dostania się zabrudzenia do części zacisku, nie działa on w prawidłowy sposób. Najczęściej dotyczy to specjalnego tłoczka, który ma za zadanie dociskać i odpuszczać zacisk. W naszym sklepie znajdują się zarówno pojedyncze element takie jak tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe czy płyn hamulcowy, jak i również gotowe zestawy naprawcze do zacisków.

Płatności elektroniczne